10/17/2016 08:18:00 μ.μ.
0
Μεγάλα ονόματα του Ελληνικού και ξένου κινηματογράφου στο 7ο Διεθνές Φεστιβάλ "Γέφυρες" στο Ναύπλιο (βίντεο)
Η 7η διοργάνωση του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πελοποννήσου με την επωνυμία "Γέφυρες", που θα πραγματοποιηθεί στο Ναύπλιο, το διάστημα 19 με 29 Οκτωβρίου παρουσιάστηκε σημερα με συνεντευξη τύπου στο βουλευτικό Ναυπλίου από την Πρόεδρο του ΔΟΠΠΑΤ κ. Πόπη Καλκούνου και την Πέτρα Τερζή,

Ιδρύτρια και Διευθύντρια του Φεστιβάλ.

Οι κατηγορίες του φετινού διαγωνιστικού τμήματος διακρίνονται: 
α) στις ταινίες μικρού μήκους, 
β) στις ταινίες μεγάλου μήκους "Παγκόσμιος Κινηματογράφος - Γέφυρες" 
γ) ασπρόμαυρες/αρτ ειδικού καλλιτεχνικού ενδιαφέροντος ταινίες. 

Στη θεματική "Πανόραμα", εντάσσονται ταινίες μυθοπλασίας και τεκμηρίωσης, εκτός διαγωνιστικού. Το φεστιβάλ και η κριτική επιτροπή μπορούν να προσθέσουν βραβείο σε κατηγορία ή/και θεματική. 

Πρόγραμμα

7ο “ΓΕΦΥΡΕΣ” ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΝΑΥΠΛΙΟ

19-29/10/16

      ΑΙΘΟΥΣΕΣ: 
1. ΘΕΑΤΡΟ ΤΡΙΑΝΟΝ
2.CINE NAFPLION
3. ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ 


19/10/2016 – Tετάρτη - Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ ή ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ *

18:30
B/W 1      Νo Budget Story, Ρένος Χαραλαμπίδης, Ελλάδα, 1997, 84’
20:30
ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ
Φιλαρμονική Δήμου Ναυπλιέων
21:30
GP Μ      Lucky Stiff - Christopher Ashley, ΗΠΑ, 2014, 78'
* Πιθανή αλλαγή χώρου λόγω εργασιών
======================================

20/10/2016 – Πέμπτη - Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ ή ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ *

18:00
SGF      Y.K.AN. - Ανδρέας ΣεϊττάνηςΚύπρος, 2016, 15'
SGF      Buchstabensuppe – Στέλλα Νικολέττα Δρόσσα, Ελλάδα, 2016, 14'
GP        Psychoromantic - Wataru Shibata, Ιαπωνία, 2015, 70'
20:00
B/W 1  Αντίο Βερολίνο - Δημήτρης Αθανίτης, Ελλάδα, 1994, 74’
* Πιθανή αλλαγή χώρου λόγω εργασιών 

======================================

21/10/2016 – Παρασκευή - Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ ή ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ *

18:00
SGF        Ο Κύκλος, το Σκιάχτρο και η Σιωπή – Χάρης Καραουλάνης, Ελλάδα, 2013, 19'
SGF M   Fragmenta – Ηλίας ΧαρίσηςΕλλάδα, 2016, 6' Q+A
SGF        Το Στούντιο Πέτρα Τερζή, Ελλάδα, 2016, 5' Q+A
DOC SVA Παρρησία - Mart Raukas, Εσθονία-Ελλάδα, 2016, 18' Q+A
19:30
ΒΡΑΔΥΑ ΘΟΔΩΡΟΥ ΜΑΡΑΓΚΟΥ / THODOROS MARAGOS NIGHT Q+A
GP             Πώς να σωπάσω ? – Θόδωρος Μαραγκός, Ελλάδα, 2016, 99'
21:30
PAN           Μάθε Παιδί μου Γράμματα Θόδωρος Μαραγκός, Ελλάδα1981, 96'
* Πιθανή αλλαγή χώρου λόγω εργασιών
======================================

22/10/2016 – Σάββατο - Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ

11:00- 13:00
HMEΡΙΔΑ 
"Η αξία της Ελληνικής γλώσσας, το Ελληνικό τοπίο και το Ελληνικό φως και πως εκφράζεται μέσα στην Έβδομη Τέχνη".
·H Φωτογραφία στον Κινηματογράφο και οι κινήσεις της Ψυχής 
Μart Raoukas (Καθηγητής Φιλοσοφίας, σκηνοθέτης – Εσθονία 
·"Το πορτρέτο, στο ελληνικό τοπίο, από τον Αγγελόπουλο στον Βούλγαρη". 
Γιάννης Λεοντάρης (Αναπληρωτής καθηγητής Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, Πρόεδρος Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου) 
·Ένα Γράμμα μια Ιστορία : Κινούμενα σχέδια και διάδραση για την ελληνική γλώσσα και αλφάβητο".
-Σοφία Μαντουβάλου (συγγραφέας, εκπαιδευτικός τεχνολόγος)
-Αρίσταρχος Παπαδανιήλ (σκηνοθέτης/director-animator)
·Εκδοχές του τοπίου στο σύγχρονο ελληνικό κινηματογράφο” 
Κωστούλα Καλούδη (Επίκουρος καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου / ιστορικός κινηματογράφου) 
·"Το πέτρινο φως. Για μια Γλυπτική του Χρόνου" 
Τζίμης Ευθυμίου (εικαστικός, εκπαιδευτικός)
·Η Αρχαία Όρχησις ως βιωματική πρόσληψη της Ελληνικής Γλώσσας σήμερα. 
Άννα Λάζου (Λέκτορας Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο Αθηνών) 
·Αθηναϊκό σύνολο Όρχησης / Athens Orchesis Ensemble - Svetlana Volkova, Olga Noskova, Φιλάνθη Κουλάκου
·Δημήτρης Νόσης - Άρπα / Dimitris Nosis Harp
14:00- 18:00
Κινηματογραφικό Εργαστήρι “Πήγασος” 
Με τον Αντώνη Κόκκινο, σκηνοθέτη
18:00
B/W 1   Ένας Λαμπερός Ήλιος - Βασίλης Λουλές, Ελλάδα, 2002, 38’
B/W 1    Ο Τζίμης ο Τίγρης - Παντελής Βούλγαρης, Ελλάδα1966, 16’
19:00
SGF       Η Επόμενη Μέρα – Δημήτρης Χριστοδούλου, Ελλάδα, 2016, 16' Q+A
-----------------------------------------------------------------------
19:30 EIKAΣTIKH ΕΚΘΕΣΗ “ΓΕΦΥΡΕΣ” (Ορίζοντας Γεγονότων) - ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ
------------------------------------------------------------------------------------------
20:30
GP         Το κάλεσμα Ιωάννης Στραβόλαιμος, Ελλάδα, 2016, 94' Q+A
22:15
GP B/W 2 Ουτοπία/Utopia – Νίκος Κουρού, Ελλάδα, 2016, 78' Q+A

23/10/2016 – Kυριακή  - CINE NAFPLIO

11:00
B/W 1    Μικρή Άρκτος – Ελισάβετ Χρονοπούλου, Ελλάδα, 2015, 86’
B/W 1    Tι κρίμα – Τάκης Παπαναστασίου, Ελλάδα2015, 20’
12:00
DOC       Φύλακες του Αιγαίου – Όμηρος Ευαγγελινός, Ελλάδα, 2016, 84’
13:30
B/W 1    Χαρά Ηλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα, 2013, 78’

23/10/2016 – Kυριακή - Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ 

ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ 

11:00 6-12 ετών
ΑΝΙ         Ένα Γράμμα μια Ιστορία - Αρίσταρχος Παπαδανιήλ, Σοφία Μαντούβαλου, Ελλάδα, 2009-2010, 66' Q+A
12:30 6-15 ετών
ΑΝΙ        HeavenKid: Time-Space Door - Derrick, Yung-Te, Wu, Ταϊβάν, 2013, 11'
ΑΝΙ        Αγρινούι Αλέξης Χαβιάρας, Κύπρος, 2015, 20' Q+A
13:15 6-18 ετών
B/W 1    Ο αθέμιτος συναγωνισμός - Δήμος Αβδελιώδης, Ελλάδα, Greece, 198221'
18:00
SGF WCD Μικρό Αστέρι – Φίλιππος Τσαπέκης, Ελλάδα, 19' Q+A
DOC      Ιστορίες σε Αναμονή - Δημήτρης Πανέλης, Ελλάδα, 2016, 13' Q+A
SGF       Μολών Λαβέ – Μιχάλης Μαυρομούστακος, Ελλάδα, 2016΄, 11' Q+A
ΑΝΙ       Κάτι Λαδώνεται - Άκης Μελάχρης, Ελλάδα, 2016, 9' Q+A
SFF       Ψάχνοντας για το μονοπάτι  - Gilbert Merme, Ελβετία2016, 20' Q+A
20:30
GP        Swing Away – Michael Nickles, ΗΠΑ, 2016, 98' Q+A
22:30
ΠΑΡΤΥ  3SIXTY

======================================

24/10/2016 – Δευτέρα - Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ 

18:00
B/W 1     Ηappy Day - Παντελής Βούλγαρης, Ελλάδα, 1976, 96’
19:40
GP           Ειμαρμένη – Ανδρέας Μαριανός, Ελλάδα, 2015΄, 95Q+A
SGF        Τοίχος – Μάγια Τσαμπρού, Mark Sargent, Χάρης Τσαμπάς, Ελλάδα, 2015, 13'
21:45
DOC M  En La Periferia/At the outskirts - Alberto Zuniga, Μεξικό, 2016, 97'
=========================================

25/10/2016 – Τρίτη - Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ 

18:00
SFF          Δίδυμα Αστέρια/Twin Stars – Mehmet Tigli, Τουρκία, 2016, 17'
SGF WCD Γενέθλια – Δημήτρης Κατσιμίρης, Ελλάδα  2016, 13' Q+A
SFF SVA  Ντελίριο/Delirium – Simone de Sousa Mesquita, Kούβα, 2016, 9'
SFF           Αυγά και Στρατιώτες/Eggs and Soldiers - Imelda O'Reilly, ΗΠΑ, 2016, 20'
SFF SVA M  Να με Φας!/Eat Me! Ilina Perianova, Βουλγαρία,Εστονία, 2016, 21'
20:15
GP              Κάψουλα/Capsule - Andrew Martin, Αγγλία, 2016, 92'
22:00
GP M         Lewis & Klarq – Neil Butler, HΠA, 2016, 88'

======================================

26/10/2016 – Τετάρτη - ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ 

19:00
Ζωντανή Mουσική και τραγούδια από ταινίες που συμμετέχουν στο φεστιβάλ
21:00
Αναπλιώτικο Μουσικό Σχήμα

=========================================

27/10/2016 – Πέμπτη - Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ

18:00
SFF        Veni, Vidi, Fugi - I came, I saw, I fled - Robert Eugen Popa, Ρουμανία, 2016, 29' Q+A
SGF       Εμένα ο γιος μου - Χάρης Καραουλάνης, Ελλάδα, 2016', 7' Q+A
SGF       Chelsea International - Paul Adelizzi, ΗΠΑ, 2016, 16' Q+A
SGF WCD Dirty Roses – Πέτρα Τερζή, Ελλάδα, 2016, 5' Q+A
SFF       Solo – Gia Kreselidje, ΗΠΑ, 2016, 17' Q+A
21:00
GP        Το Όνειρο μιας Σκιάς - Νικήτας Μπάλλας, Αυστραλία, 2016, 100' Q+A

======================================

28/10/2016 – Παρασκευή  - Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ 

18:00
SFF Β/W 2   Hugo – Theo Pavlou, Αγγλία, 2016, 12'
SGΒ/W 2   3000 – Αντώνης ΤσώνηςΑυστραλία, 2016, 20' Q+A
19:00
GP                 Aόρατος - Δημήτρης Αθανίτης, Ελλάδα, 2015, 84’ Q+A
21:00
PAN             Oυζερί Tσιτσάνης – Mανούσος Μανουσάκης, Ελλάδα, 2015, 121'
======================================================

29/10/216 – Σάββατο - ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ

19:30
·ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΒΡΑΒΕΙΩΝ “ΧΡΥΣΟΣ ΠΗΓΑΣΟΣ”
21:15
Προβολή ταινίας μικρού μήκους από το Kινηματογραφικό Eργαστήρι “Πήγασος”
21:30
ΠΡΟΒΟΛΗ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ


Q+A     Με τη παρουσία του σκηνοθέτη / Director's attendance
Β/W 1 Σύγχρονος Ελληνικός Κινηματογράφος σε Άσπρο και Μαύρο / Contemporary Greek Cinema in Black and White
Β/W 2  Ασπρόμαυρη Ταινία / Black and White Film
GP         Χρυσός Πήγασος / Golden Pegasos
SGF      Ελληνική Ταινία Μικρού Μήκους / Greek Short Film
SFF       Ξένη Ταινία Μικρού Μήκους / Foreign Short Film
DOC      Tαινία τεκμηρίωσης / Documentary
Μ             Mουσική Ταινία / Μusic Film
SVA        Ταινία Μικρού Μήκους Video Art / Short Video Art
ΑΝΙ         Κινούμενα Σχέδια / Animation
PAN       Πανόραμα / Out of Competition
WCD    Εμείς Μπορούμε / We Can Do
ΑΦΙΕΡΩΜΑ / TRIBUTE :    1. ΘΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΣ/THODOROS MARAGOS     2. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΘΑΝΙΤΗΣ/DIMITRIS ATHANITHS

0 comments:

Δημοσίευση σχολίου

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.