autostavropoulos.gr

9/30/2017 04:01:00 μ.μ.
0

«Χειροπέδες... στην κούπα»

Η Εθνική ομάδα αστυνομικών στο μπάσκετ κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης για 4η φορά, αφού πανηγύρισε τον τίτλο στο κλειστό της Γλυφάδας, με τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Αμειβομένων Καλαθοσφαιριστών να συγχαίρει τους διεθνείς.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αμειβομένων Καλαθοσφαιριστών, συγχαίρει την Εθνική ομάδα μπάσκετ, για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αστυνομικών.

Είμαστε πολύ χαρούμενοι, καθώς αυτή ήταν η 4η φορά που κατακτούν τον τίτλο και τους αξίζουν πολλά "ΜΠΡΑΒΟ".

Συγχαρητήρια και στον...Σερίφη Χρήστο Ντακουλια, ο οποίος ανακηρύχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης».

Μπότσια: Χάλκινο μετάλλιο ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο Κάνσας

Πενήντα ημέρες μετά το χρυσό μετάλλιο στη Σεβίλλη, κι αφού ενδιάμεσα πρόλαβε να ντυθεί... γαμπρός, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης βρέθηκε στο βάθρο των νικητών μιας ακόμη μεγάλης διοργάνωσης.

Στο Παγκόσμιο Όπεν που διεξάγεται στο Κάνσας, ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, κατετάγη 3ος στην κατηγορία ατομικό BC3.

Ο Πολυχρονίδης, με Sport Assistant τη σύζυγό του, Κατερίνα Πατρώνη, σημείωσε τρεις άνετες νίκες στον Α` προκριματικό όμιλο επί των Άνχελ Ανζάλας (12-0), Καέντε Ματσουνάγκα (8-1) και Μπρούνο Γκαρνεάου (12-0).

Στα προημιτελικά έκαμψε την αντίσταση του Πάτρικ Ουίλσον στο τάι μπρέικ (κ.α. 4-4), όμως έμεινε εκτός τελικού μετά την ήττα επίσης στο τάι μπρέικ (κ.α. 3-3) από τον Τζέιμι ΜακΚόουαν.

Στον «μικρό» τελικό επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 4-1 του Σπένσερ Κότι. Να θυμίσουμε ότι ο Πολυχρονίδης πριν από τη διοργάνωση του Κάνσας βρισκόταν στην 2η θέση της παγκόσμιας κατάταξης του BC3.

«Χρυσός» ο Βαγγέλης Γαλιατσάτος στο Πανευρωπαϊκό Άρσης Βαρών U-17

Ξεπερνώντας τον εαυτό του και τις ατυχίες του μέσα στον αγώνα, βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ κατά τέσσερα κιλά, ο Βαγγέλης Γαλιατσάτος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό της Άρσης Βαρών U-17, στην κατηγορία των 94 κιλών που διεξάγεται στο Κόσοβο.

Ο Κεφαλλονίτης πρωταθλητής σήκωσε 144 κιλά στο αρασέ και 176 στο ζετέ, ενώ στο σύνολο έφτασε στα 320 βελτιώνοντας το δικό του ρεκόρ που ήταν 316 κιλά, κάνοντας παράλληλα πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Εθνικός Ύμνος ακούστηκε στην πρωτεύουσα του Κοσόβου την Πρίστινα. Ο Βαγγέλης είχε μια άτυχη στιγμή στο αρεσέ και χρεώθηκε ένα λάθος των κριτών στο ζετέ, κάτι που του στέρησαν το δικαίωμα να πανηγυρίσει τρία χρυσά μετάλλια. Κατέλαβε την δεύτερη θέση στο αρασέ με 144 κιλά και την τρίτη στο ζετέ με 176 κιλά. Δεύτερος στο σύνολο ήταν ο Ιταλός, Κριστιάνο Φίκο με 320 κιλά και τρίτος ο Σλοβάκος, Τόμας Ρόμανακ με 319 κιλά. Στο αρασέ ο Ρόμανακ πρώτευσε με 145 κιλά, ενώ τρίτος ήταν ο Ρώσος Ντάνι Μπαγκάιτσεφ με 142 κιλά.

Στο ζετέ πρώτος ήταν ο Ιταλός, Κριστιάνο Φίκο με 178 κιλά και δεύτερος ο Μπαγκάιτσεφ με 176 κιλά. Είναι η πιο σπουδαία επιτυχία του Βαγγέλη Γαλιτσάτου στην έως τώρα καριέρα του, κάνοντας ευτυχισμένο και τον προπονητή του, Νίκο Γαλιατσάτο. Του ευχόμαστε και εις ανώτερα και πιο πολλά χρυσά μετάλλια όσο ανεβαίνει τις κατηγορίες.

«Χάλκινα» κουπιά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Στο βάθρο ανέβηκαν οι Λευτέρης Κόνσολας, Παναγιώτης Μαγδανής, Σπύρος Γιάνναρος και Νίνος Νικολαϊδης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας της Σαρασότα.

Το ελληνικό πλήρωμα του τετραπλού σκιφ ελαφρών βαρών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 5:34.64 Μετά από συγκλονιστική μάχη με τη Μεγάλη Βρετανία, το πλήρωμα της Γαλλίας πέρασε πρώτο τη γραμμή του τερματισμού με χρόνο 5:51.85. Οι Βρετανοί κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 5:52.02.

ΠΗΓΗ: Ζούγκλα