autostavropoulos.gr

9/25/2017 03:59:00 μ.μ.
0

 Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα των ανδρών και ο ΠΕΣΑ Αστέρας των γυναικών, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας Elite που ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο ΟΑΚΑ. Τις πρώτες τριάδες συμπλήρωσαν ο Κρόνος Νίκαιας και ο ΠΟ Πατρών στους άνδρες και οι ΑΟ Θησέας και Κρόνος Νίκαιας στις γυναίκες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των αγώνων ο Χρήστος Βολικάκης που κατέκτησε 5 χρυσά, στα 5 αγωνίσματα που πήρε μέρος, στο σκρατς και στους πόντους ατομικά, αλλά και στα 3 ομαδικά -αγωνιζόμενος με τον αδελφό του Ζαφείρη- στο μάντισον, πουρσουίτ και σπριντ.  

Σπουδαία εμφάνιση και από το Νίκο Παγώνη του Κρόνου Νίκαιας με 2 χρυσά και 1 αργυρό, τον Σωτήρη Μπρέτα (ΠΟΗ Κάστρο) με 1 χρυσό και 1 αργυρό, αλλά και τον Ζαφείρη Βολικάκη που πήρε 1 αργυρό και 3 χρυσά στα ομαδικά με τον Παναθηναϊκό.

Στις γυναίκες κυριάρχησαν η Ιωάννα Πλέγα-Γαβριλάκη (ΠΕΣΑ Αστέρας) που κατέκτησε 3 χρυσά και 1 αργυρό και την Ελένη-Μιχαλίτσα Τσαβαρή (Μεσόγειος Ρόδου) με 2 χρυσά.  


 
Όλα τα αποτελέσματα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας πίστας Elite:

Άνδρες
• Σκρατς:
1. Βολικάκης Χρήστος (ΠΑΟ)
2. Βολικάκης Ζαφείρης (ΠΑΟ)
3. Χριστάκος Δημήτρης (Σπαρτιατικός)

• 200μ.
1. Παγώνης Νίκος (Κρόνος Νίκαιας)
2. Μπρέτας Σωτήριος (ΠΟΗ Κάστρο)
3. Καλογερόπουλος Γιάννης (ΠΟ Πατρών)

• Πόντοι
1. Βολικάκης Χρήστος (ΠΑΟ)
2. Κλόκας Στέφανος (ΠΟ Βόλου)
3. Πανούτσος Μίλτος  (ΠΟ Πατρών)

• Ατομική καταδίωξη 1χλμ.
1. Παγώνης Νίκος (Κρόνος Νίκαιας)
2. Δημητρόπουλος Βασίλης (Σπαρτιατικός)
3. Γεωργιάδης Γιώργος (Ποδηλάτης)

• Ατομική καταδίωξη 4χλμ.
1. Σταυρακάκης Γιώργος (ΠΟ Χανίων Τάλως)
2. Αχτύπης Αντώνης (ΠΟ Πατρών)
3. Πανηγυράκης Γιάννης (ΠΟ Χανίων Τάλως)

• Κέϊριν
1. Μπρέτας Σωτήρης (ΠΟΗ Κάστρο)
2. Παγώνης Νίκος (ΠΣ Κρόνος)
3. Καλογερόπουλος Ιωάννης (ΠΟ Πατρών)

• Ομαδικό Πουρσουΐτ – καταδίωξη 4χλμ.
1. Παναθηναϊκός (Βολικάκης Χρήστος, Βολικάκης Ζαφείρης, Κουμπέτσος Τάσος, Χριστόπουλος Παναγιώτης)
2. ΠΟ Χανίων Τάλως (Μαρκασιώτης Βλάσσης, Νούσιας Ιωάννης, Δετοράκης Δημήτριος, Κακαβελάκης Γιάννης)
3. ΠΟ Πατρών (Αχτύπης Αντώνης, Γιαννούτσος Μιλτιάδης, Μπουτόπουλος Γεώργιος, Πολυπαθέλης Γιώργος)

• Ομαδικό σπριντ
1. Παναθηναϊκός (Βολικάκης, Χρήστος, Βολικάκης, Ζαφείρης, Τσερεντζούλιας Χρήστος)
2. Σπαρτιατικός (Δημητρόπουλος, Βασίλης, Χρηστάκος, Δημήτρης Χαλκιόπουλος Μιχάλης)
3. Κρόνος Νίκαιας (Κουτσονικολής Δημήτρης,  Παγώνης, Νίκος, Φαλιανάκης Γιάννης)

• Μάντισον
1. Παναθηναϊκός (Βολικάκης Χρήστος, Βολικάκης Ζαφείρης)
2. ΠΟ Βόλος (Νικολάου Ελευθέριος, Κλόκας Στέφανος)
3. ΑΟ Θησέας (Βλαχάκης Νικόλαος, Καλονιάτης Γιώργος)

• Τελική Βαθμολογία
1. Παναθηναϊκός 71β.
2. ΠΣ Κρόνος Νίκαιας 58β.
3. ΠΟ Πατρών 43β.

Γυναίκες
• Ατομικό Πουρσουΐτ 3χλμ.
1. Τσαβαρή Ελένη-Μιχαλίτσα (Μεσόγειος Ρόδου)
2. Χατζηστήλη Αθηνά (Θησέας)
3. Ζόγκλη Άννα-Μαρία (Κρόνος Νίκαιας)

• 200μ. Γυναικών
1. Πλέγα-Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρα)
2. Μηλάκη Αργυρώ (ΠΟ Τρίπολης)
3. Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΕΣΑ Αστέρα)

• Σκρατς
1. Τσαβαρή Ελένη-Μιχαλίτσα (Μεσόγειος Ρόδου)
2. Πλέγα-Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
3. Αθανασοπούλου Χριστίνα-Ιωάννα (Θησέας)

• 500μ. Ατομικής χρονομέτρησης
1. Πλέγα-Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
2. Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
3. Κλαπανάρα Ελένη (Κρόνος Νίκαιας)

• Κέϊριν
1. Πλέγα-Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
2. Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
3. Χατζηστήλη Αθηνά (ΑΟ Θησέας)

• Τελική Βαθμολογία
1. ΠΕΣΑ Αστέρας 65 β.
2. ΑΟ Θησέας 42 β.
3. ΠΣ Κρόνος 29 β.

0 comments:

Δημοσίευση σχολίου

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ' αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.