19 °C Argos, GR
29 Μαρτίου 2024

Απέδρασε από το Δαϊς ο Διομήδης

Την τέταρτη και σημαντικότερη νίκη έως τώρα στο πρωτάθλημα πήρε ο Διομήδης Άργους με 27-26 στην έδρα του Δούκα για την 8η αγωνιστική της Handball Premier.

Oι «Λύκοι» του Γιώργου Χαλκίδη με εξαιρετικό β’ ημίχρονο και κορυφαίους τους Μάνθο (5 γκολ) -που έδωσε μεγάλες μάχες στην άμυνα- και Λίμα που σκόραρε το τελευταίο γκολ στον 58’, πήραν δύο υπερπολύτιμους βαθμούς για την μάχη της πρώτης τετράδας που δίνει πλεονέκτημα έδρας στην Α’ φάση των πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπόσκος με 8 τέρματα.

Ο Δούκας ήταν πολύ καλός στο α’ ημίχρονο με εντυπωσιακό ματς από τον Τότο (8 γκολ), αλλά στο δεύτερο εμφανίστηκαν και πάλι τα προβλήματα διάρκειας που παρατηρούνται από την αρχή της σεζόν, χάνοντας την συνοχή του και προβάδισμα 4-5 τερμάτων.

Για την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ήταν μια σκληρή ήττα δεδομένου πως είναι η δεύτερη συνεχόμενη στην έδρα της μετά από αυτή που ήταν εντελώς εκτός προγράμματος απέναντι στον Άρη Νίκαιας.

Το ματς

Ο Δούκας ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 5-0 στο 7:15 με τέσσερα συνεχόμενα γκολ του Τότου και έναν από τον Κρητικό. Εγκλώβισε επιθετικά τον Διομήδη, ο οποίος σκόραρε το πρώτο του τέρμα (5-1) στο 8:56 με τον Γκολούμποβιτς και μάλιστα από πέναλτι!

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στα επόμενα λεπτά και μάλιστα με αριθμητικό μειονέκτημα, αφού έμειναν με 4 παίκτες γηπέδου (δίλεπτα σε Τότο και Πολύδωρο), αλλά παρόλα αυτά πέτυχαν γκολ (7-3) με τον Τότο στο 12:20.

Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» έλεγχε το παιχνίδι και επανέφερε την διαφορά στα 4 γκολ (10-6) με τον Μελετάκο στο 19’, ενώ μπήκε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 15-11 χάρη σε τέρμα του Ντούνη σχεδόν στην εκπνοή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον Διομήδη να μπαίνει στο γήπεδο με άλλη ψυχολογία και ενέργεια.

Με σερί 4-0 έφτασε στην ισοφάριση (15-15) με τον Μάνθο στο 34:35 και από εκείνη την στιγμή το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι.

Ο Δούκας ξέφυγε και πάλι με +2, 18-16 στο 37’ με τον Πολύδωρο, 20-18 με τον Τότο στο 39:37, αλλά και πάλι οι «Λύκοι» έφεραν το ματς στα ίσια με τον Κρεμαστιώτη στο 41’.

Μάλιστα λίγο αργότερα πέρασαν και μπροστά στο σκορ (21-22) για πρώτη φορά με τον Γκολούμποβιτς στο 44:43.

Με δύο γκολ από θέση εξτρέμ του Παγιάτη ο Δούκας πέτυχε δύο διαδοχικές ισοφαρίσεις σε 22-22 και 23-23 (47:15).

Ακολούθησε σερί 3-0 των φιλοξενούμενων που έφτασαν στο 23-26 στο 53:48, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω τρίτης δίλεπτης του Τσάκαλου.

Ο Δούκας δεν… παρέδωσε τα όπλα και με τέσσερις συνεχόμενες επεμβάσεις του Μπραουδάκη κρατήθηκε στο ματς και στην συνέχεια με σερί 3-0 και τα γκολ των Γερουλάνου, Τότου, Πολύδωρου ισοφάρισε 26-26 στο 57:32.

Ο Λίμα για τον Διομήδη έκανε το 26-27 στο 58’ και στα τελευταίο δύο λεπτά ο Δούκας έχασε δύο επιθέσεις και την ευκαιρία να πάρει τον βαθμό.

Αρχικά με το σουτ του Κρητικού που απέκρουσε ο Ραντουλέσκου και στην τελευταία επίθεση 30 δευτερολέπτων έγινε λάθος επιλογή με πάσα στον πίβοτ Μπεκιάρη που έχασε την μπάλα.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 26-27

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-1, 7-5, 10-7, 12-9, 15-11 (ημχ.), 16-15, 20-18, 21-22, 23-24, 24-26, 26-27

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 3, Τόμπρος, Παγιάτης 4, Μελετάκος 2, Μπραουδάκης, Πολύδωρος 6, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 2, Τότος 8, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 1, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Σμυρνιώτης, Σπέντζος, Μπόσκος 8, Χαντέλης 4, Ξαγοράρης, Μάνθος 5, Λίμα 4, Γκολούμποβιτς 2.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινη: 49:30 Τσάκαλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 1/1-8/9

ΠΗΓΗ: e-handball.org

Περισσότερα Άρθρα

Τέλος ο Τάσος Καραμάνος από τον Ατρόμητο Παναριτίου

Ύστερα από τρία χρόνια επιτυχημένης συμπόρευσης και μετά από κοινή μας απόφαση, η συνεργασία με τον πάνω από όλα φίλο του Ατρόμητου Παναριτίου Τάσο Καραμάνο έφτασε στο τέλος της. Θέλουμε από καρδιάς να ευχαριστήσουμε τον φίλο Τάσο, όχι μόνο για την προσφορά του στην ομάδα μας, αλλά και για τη συνολική του προσφορά στο ελληνικό […]

Τα ζευγάρια των ημιτελικών του Μουντιάλ

Με τη μεγάλη νίκη της Γαλλίας επί της Αγγλίας (2-1) στο στάδιο «Αλ Μπαΐτ» της Αλ Κορ, συμπληρώθηκε το παζλ των ημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Από προχθές το πρώτο ζευγάρι ήταν γνωστό (Αργεντινή-Κροατία), ενώ χθες βγήκε και το δεύτερο, όπου η κάτοχος του τροπαίου, Γαλλία θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο, το οποίο νωρίτερα είχε […]