18 °C Argos, GR
29 Μαρτίου 2024

Με Γιάννη οδηγό…1-1 οι Μπακς

Οι Μπακς απάντησαν με εμφατικό τρόπο στους Σέλτικς. Δύο ημέρες μετά τον διασυρμό τους στο Game 1 στο Μιλγουόκι, τα “Ελάφια” έδειξαν χαρακτήρα, διαλύοντας με 123-102 τους Σέλτικς στο Game 2, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά.

Οι Μπακς έμειναν πιστοί στις αρχές τους και έπαιξαν το δικό τους μπάσκετ. Απλώς, σε αντίθεση με το Game 1, έβαλαν τα τρίποντα, κάτι που στην συνέχεια άνοιξε χώρους για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Αυτό το ντόμινο οδήγησε τελικά σε ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 24-2 στο τέλος της τρίτης περιόδου και τελικά σε μία άνετη νίκη για το Μιλγουόκι, το οποίο καλείται πλέον να “κλέψει” ένα παιχνίδι από τα επόμενα δύο στην Βοστώνη για να πάρει πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

O MVP

Οι Μπακς είχαν ουσιαστικά δύο MVP, έναν σε κάθε ημίχρονο: Τον Κρις Μίντλετον – που κράτησε τους Μπακς στο πρώτο ημίχρονο – και τον Γιάννη, ο οποίος κλείδωσε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο πρώτος ολοκλήρωσε τελικά τον αγώνα με 28 πόντους με 7/10 τρίποντα και ο δεύτερος με 29 πόντους (15 στην τρίτη περίοδο) και 10 ριμπάουντ, με τους δύο All Star της ομάδας να κάνουν την διαφορά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι Μπακς τα… διέλυσαν όλα πίσω από την γραμμή των τριών πόντων. Τα “Ελάφια” ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 20/47 τρίποντα, κάνοντας ρεκόρ στην ιστορία τους σε αγώνα playoffs.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-30, 59-55, 98-73, 123-102

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίροτιτς 9 (8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 29 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Μίντλετον 28 (7/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόπεζ 10, Μπλέντσο 21, Γουίλσον 2, Ιλιασόβα 4, Χιλ 10, Φρέιζερ 2, Μπράουν, Σνελ 3, Κόνατον 5.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 17 (7 ριμπάουντ), Τέιτουμ 5, Χόρφορντ 15 (8 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 9 (4/18 σουτ), Μπράουν 16, Γιαμπουσέλε 6, Οτζελέγιε 5, Χέιγουορντ 5, Γουίλιαμς 4, Μπέινς 4, Γουάναμεϊκερ 7, Ροζίερ 9 (8 ριμπάουντ).

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Ξημερώματα Σαββάτου ώρα Ελλάδος (03:00) οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο Game 3 της σειράς στην Βοστώνη.

ΠΗΓΗ: sport 24

Περισσότερα Άρθρα

Νίκη του Διομήδη Άργους στην Έδεσσα

Σπουδαία νίκη με εντυπωσιακή ανατροπή σημείωσε ο Διομήδης Άργους με 32-29 στην έδρα του Αερωπού Έδεσσας, η οποία τον επανέφερε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 10 πόντους. Ο Αερωπός στην αρχή του παιχνιδιού, που βρίσκεται σε καλή κατάσταση-αιφνιδίασε τους «Λύκους» και με τον εξαιρετικό Κουκουτσίδη (10 γκολ) βρέθηκε να προηγείται 12-6 στο 21’, 15-9 […]

Νέοι παίκτες στον Παναργειακό

Ο Παναργειακός ανακοινώνει την απόκτηση των ποδοσφαιριστών Αντώνη Θεοδωρόπουλο απο την ΑΕΚ Άργους, Θοδωρή Σιώτου από τον Α.Ο. Πετρί και Σπύρου Πλατή ( τερματοφύλακας) από τα Βριλήσσια. Οι “λύκοι” την Κυριακή αγωνίζονται στην Πάτρα με την τοπική Θύελλα.   ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ  ΠΣ Σπάρτη-Ολυμπιακός Ζαχάρως Ναύπλιο 2017-Αστέρας Βλαχιώτη Ένωση Ερμιονίδας-Διαγόρας Βραχνέικων ΑΠΣ Ζάκυνθος-ΠΑΟ […]