20 °C Argos, GR
28 Μαρτίου 2024

Πάλεψε ο Ολυμπιακός, αλλά νίκησε 90-79 η Αρμάνι

Ο Ολυμπιακός με αυξομειώσεις στην απόδοσή του γνώρισε την ήττα με σκορ 90-79 από την Αρμάνι στο Μιλάνο, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα σημείωσε την πέμπτη διαδοχική νίκη και με ρεκόρ 14-7 ανέβηκε μόνη στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Ο Ολυμπιακός, που πλήρωσε τα επιθετικά black out του, την ολιγωρία του στην άμυνα σε κρίσιμα σημεία και τα πολλά λάθη του, κρατά την εξαιρετική εμφάνιση από Σάσα Βεζένκοφ (18π., 10ρ.) και Κώστα Σλούκα (17π., 7ασ.) και τη δύναμη να επιστρέφει απέναντι σε μία ομάδα με τέσσερις διψήφιους παίκτες (Πάντερ, Ντιλέινι, Ροντρίγκεθ και Ντατόμε). Απέναντι, όμως και σε μία ομάδα, την Αρμάνι που εκτέλεσε 18 περισσότερες βολές από τον Ολυμπιακό!

Ρεκόρ καριέρας σε πόντους (27) και index (33) έκανε απέναντι στην πρώην ομάδα του ο Κέβιν Πάντερ! Το προηγούμενο ρεκόρ του σε πόντους ήταν οι 24 στον αγώνα Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκος στις 5 Φεβρουαρίου 2020. Στο σύστημα αξιολόγησης μετρούσε 29 βαθμούς από 20 Νοεμβρίου 2020 κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας μέσα στο Μιλάνο.

Πλέον, ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 11-11, βρίσκεται μία νίκη μακριά από την 8η θέση και την Πέμπτη (28/1, 21:00) υποδέχεται στο ΣΕΦ την Μπαρτσελόνα, για την 23η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με έφεση στο επιθετικό ριμπάουντ, ωστόσο με 1/6 τρίποντα, 1 ασίστ, 4 λάθη και πέντε φάουλ από το πέμπτο λεπτό βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά ο Σλούκας έδωσε προβάδισμα με 3-2, ενώ ο Πρίντεζης, Βεζένκοφ και Έλις έφεραν τους Πειραιώτες στο 9-7. Μετά το 15-15 με τον Βεζένκοφ, η Αρμάνι δεν έχασε το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 24-19.

Η Αρμάνι ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 7-2 και προηγήθηκε 31-21 με καλάθι του Χάινς, ενώ έφτασε ακόμα και στο +18 (44-26) μετά από την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος του Ολυμπιακού. Την ίδια ώρα οι Πειραιώτες με 3 ασίστ και 9 λάθη, κάτω από 50% στα δίποντα και 11% στα τρίποντα έμοιαζαν εγκλωβισμένοι σε άμυνα και επίθεση. Μετά την τεχνική ποινή η Αρμάνι έδειξε σημάδια χαλάρωσης οι ΜακΚίσικ και Σλούκας σκόραραν από ένα τρίποντο και μαζί με το καλάθι του Ζαν Σαρλ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 44-34 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε ντέρμπι το ματς στην 3η περίοδο, χάρη στο επιμέρους σκορ 21-28 μέχρι το 30΄. Η αποφασιστικότητα για ανατροπή από πλευράς «ερυθρόλευκων» φάνηκε από τα τρία διαδοχικά τρίποντα με την έναρξη, από Βεζένκοφ, Σλούκα και Τζένκινς 51-43. Οι ΛεΝτέι και Ντατόμε επανέφεραν τη διαφορά στο +10 για την ομάδα τους (58-48). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν ένα επιμέρους σκορ 2-12 για την ισοφάριση 60-60 και λίγο αργότερα 62-62. Οι Βεζένκοφ και Σλούκας είχαν δώσει το έναυσμα με τρίποντα, ο τελευταίος ευστόχησε και σε 2 βολές, ενώ ο Χασάν Μάρτιν πρόσθεσε τους τρεις τελευταίους πόντους. Μία ακόμη φορά, όμως ο Ολυμπιακός δεν πρόσεξε στην επόμενη επίθεση της Αρμάνι, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να ευστοχεί σε τρεις, για το 65-62, στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Δεχόμενος επιμέρους σκορ 12-5, ο Ολυμπιακός «γκρέμιζε» όσα είχε «χτίσει» στην 3η περίοδο. Οι Ιταλοί οικοδόμησαν εκ νέου διαφορά 10 πόντων, 77-67, αφού ο αντίπαλός του έπαθε νέο επιθετικό… black out. Μόνο ένα τρίποντο του Βεζένκοφ και ένα δίποντο του Χάρισον είχε να επιδείξει η επίθεση της ομάδας του Πειραιά. Στον αντίποδα ο Κέβιν Πάντερ έφτασε τους 19 πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα του και λίγο αργότερα τους 21, 79-70. Οι Πειραιώτες «αναστήθηκαν» για δεύτερη φορά, απάντησαν με 2-9 με τρίποντα από Βεζένκοφ και Σλούκα ξανά, για το 81-79, 2 λεπτά πριν τη λήξη. Ένα τρίποντο του Μάλκολμ Ντιλέινι και 5 διαδοχικοί πόντοι του Κέβιν Πάντερ έκριναν οριστικά και αμετάκλητα την έκβαση του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός βρέθηκε και πάλι στο -10 (89-79), με 12΄΄ εναπομείναντα χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79.

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Πάντερ 27 (4), ΛεΝτέι 6, Μίτσοφ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ, Ροντρίγκεθ 14 (2), Ταρζέφσκι 5, Ντιλέινι 16 (2), Χάινς 6, Ντατόμε 12 (2).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 8, Σπανούλης, Σλούκας 17 (5), Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 18 (4), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν-Σαρλ 7, Τζένκινς 8 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1)

ΠΗΓΗ: Ζούγκλα