18 °C Argos, GR
28 Μαρτίου 2024

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό στο Ισραήλ, 89-87 την Μακάμπι στην παράταση

Ο Ολυμπιακός πήρε μία νίκη πολύ μεγάλης σημασίας στο Ισραήλ, επικρατώντας 89-87 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν σε 10-8 το ρεκόρ τους, σημειώνοντας την τρίτη διαδοχική νίκη και «αρπάζοντας» το έκτο εφετινό «διπλό». Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί υποχώρησαν σε 8-11.

Ένας νωχελικός Ολυμπιακός στο α΄ μέρος που κυνηγούσε τη Μακάμπι στο σκορ, μεταμορφώθηκε μετά το ημίχρονο, είδε τους Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις να φωνάζουν «παρών» σε κρίσιμα σημεία. Ο Ολυμπιακός είχε τα ψυχικά αποθέματα και όλες τις απαντήσεις απέναντι στον Σκότι Ουίλμπεκιν (25π.) που έγινε «μοιραίος» της Μακάμπι στην παράταση, όπως νωρίτερα και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Η Μακάμπι είχε 5 νίκες στα τελευταία επτά ματς πριν ηττηθεί από τους Πειραιώτες.

Αυτή ήταν η 3η διαδοχική νίκη των «ερυθρόλευκων» που στο Τελ Αβίβ ταξίδεψαν με τραυματία τον Χασάν Μάρτιν και χωρίς τους Ααρόν Χάρισον, Κώστα Παπανικολάου. Η ομάδα του Πειραιά αύξησε σε 10 τις νίκες της σε 18 αγώνες, ενώ η Μακάμπι έχει ρεκόρ 9-11, με έναν αγώνα περισσότερο.

Την Παρασκευή, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ τη Βιλερμπάν, στις 21:30, με στόχο μια 4η διαδοχική νίκη.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και έμεινε χωρίς πόντο περίπου για μισή περίοδο. Ο Μπράιαντ για την Μακάμπι άνοιξε το σκορ, ενώ οι Πειραιώτες απάντησαν με τον Χαραλαμπόπουλο (2-2). Οι Ζίζιτς και Γουίλμπεκιν έφεραν τους Ισραηλινούς στο +6 (8-2), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» κρατήθηκαν όρθιοι χάρη στον Πρίντεζη που πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 16-11. Ο Χαραλμπόπουλος μείωσε ακόμα περισσότερο, ενώ το σκορ στο 10’ διαμορφώθηκε 18-13 με δύο εύστοχες βολές του Ντόρσεϊ σε τρεις προσπάθειες.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε πολύ στην δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε πολύ στην άμυνα, αν και έχασε κάποια ριμπάουντ, ενώ στην επίθεση δυσκολεύτηκε αρκετά. Μετά τους Πρίντεζη και Χαραλαμπόπουλο στην εξίσωση μπήκε και ο ΜακΚίσικ, που σημείωσε οκτώ πόντους (27-22). Μάρτιν και Έλις σκόραραν από δύο πόντους (32-26), ενώ για τους Ισραηλινούς σκορ προσέφεραν οι Γουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ (40-31). Ο Έλις μείωσε σε 40-33 και ο Ολυμπιακός κρατήθηκε κοντά στο σκορ παρά τα προβλήματά του στην επίθεση.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε βελτιωμένος και προηγήθηκε. Αρχικά οι παίκτες του Μπαρτζώκα έτρεξαν σερί 7-0 με τους Έλις, Ζαν Σαρλ και Σλούκα σκόρερ και ισοφάρισαν 40-40. Η Μακάμπι απάντησε με δικό της 6-0 (48-42), όμως ο Σλούκας που σκόραρε σε σουτ τριών πόντων μαζί με τον ΜακΚίσικ έφεραν τους Πειραιώτες στο υπέρ του 49-48. Με τρίποντο του Λαρετζάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου (52-52), όμως οι Ισραηλινοί με καλάθι του Τζόουνς και μία βολή του Χάντερ προηγήθηκαν 55-52 στο 30’.

Με τον Λαρεντζάκη στην πεντάδα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο κρίσιμο 4ο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες πατούσαν γερά πια και με πολυφωνία στην επίθεση έκαναν επιμέρους σκορ 3-6 και προσπέρασαν με 55-58. Ο Σλούκας διαμόρφωσε το 57-60, αλλά η Μακάμπι ανέκτησε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, με πόντους των Μπράιαντ και Τζόουνς. Ο Βεζένκοφ που είχε 0/3 τρίποντα έως τότε… βρήκε το χέρι του έξω από τα 6.75, 61-65. Ουίλμπεκιν και Ζίζιτς είχαν απαντήσεις, 64-65, με τον Λιβιό Ζαν Σαρλ να φτάνει τους 8 πόντους, με κάρφωμα, για το 64-67. Ο «συνήθης ύποπτος» της Μακάμπι, Σκότι Ουίλμπεκιν, δεν θα συγχωρούσε οποιαδήποτε ολιγωρία του αντιπάλου… Ο Αμερικανός με πέντε σερί πόντους και 20 προσωπικούς, έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Μακάμπι, 69-67, 1:45’’ πριν το τέλος. Το κλέψιμο του Λαρεντζάκη δεν είχε τα αποτελέσματα που ήθελε ο ολυμπιακός, με τον ΜακΚίσικ να αστοχεί και τον Χάντερ να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά ευτυχώς για τους Πειραιώτες, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν άστοχος σε 3.

Ο ΜακΚίσικ, όμως έστειλε στη γραμμή των βολών τον Χάντερ που πήρε το ριμπάουντ, και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, με 2/2 έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων, 71-67, στα 59’’. Ο Βεζένκοφ αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο, αλλά ο Χασάν Μάρτιν πήρε το ριμπάουντ, πέτυχε και το καλάθι, 71-69 και απέμεναν 48’’. Ήταν σειρά του Άντζελο Κολοϊάρο να προσπαθήσει να γίνει «ήρωας» της Μακάμπι, όμως το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Ο Βεζένκοφ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Κολοϊάρο του έκανε φάουλ. Με «κρύο αίμα», ο Βεζένκοφ ισοφάρισε σε 71-71, με εναπομείναντα χρόνο 24’’, ενώ αμέσως μετά έκανε φάουλ στον Ντόρσεϊ στα 19΄΄. Αυτός ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή, 72-71 και το επιθετικό ριμπάουντ το πήρε ο Ουίλμπεκιν. Όμως, εκεί που όλα έδειχνα πως η πλάστιγγα θα έγερνε υπέρ της Μακάμπι, ο Ουίλμπεκιν ευστόχησε σε μία μόνο βολή, 73-71! Ο Ολυμπιακός είχε 15΄΄, ο Χάντερ έκανε φάουλ στον Σλούκα, με τον γκαρντ του Ολυμπιακού να είναι αλάνθαστος, 73-73, στα 2΄΄ και ο αγώνας θα πήγαινε σε παράταση!

«Κορμιά έπεσαν» και στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο Πρίντεζης με τρίποντο «έγραψε» το 75-76 και ο Σλούκας, με 2/2 βολές το 75-78. Η Μακάμπι απάντησε με σερί 4-0 (Ουίλμπεκιν, Τζόουνς), για 79-78. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης «μίλησε» την κρίσιμη στιγμή, πέτυχε 5 σερί πόντους, 81-83, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν κι εκείνος εύστοχος σε τρίποντο (2 διαδοχικά για τον Ολυμπιακό), 81-86, με 52΄΄ να απομένουν για την ολοκλήρωση της παράτασης. Ο Μάρτιν έκανε το 5ο φάουλ του στον Οθέλο Χάντερ, 83-86 με 2/2 του Αμερικανού ψηλού. Μετά από άστοχο τρίποντο του Βεζένκοφ, ο Χάντερ πέτυχε 2 ακόμη πόντους για τη Μακάμπι, 85-86 και ο Ολυμπιακός θα είχε 19΄΄.

Ο Κολοιάρο έκανε φάουλ στον Λαρεντζάκη στα 10΄΄ κι εκείνος πέτυχε και τις 2, 85-88. Όμως, ο Ολυμπιακός «καρδιοχτύπησε», αφού στα 7΄΄ ο Σλούκας έκανε φάουλ στον Ουίλμπεκιν, αλλά οι διαιτητές έδειξαν πως ήταν πάνω σε προσπάθεια του Αμερικανού για 3 και θα είχε 3 βολές. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκε στο διαιτητικό τρίο, θεωρώντας πως δεν είχε ξεκινήσει την κίνηση για σουτ, όμως εκείνοι ήταν ανένδοτοι. Ευτυχώς, για τον Ολυμπιακό, ο πρώτος σκόρερ της Μακάμπι, θα γινόταν και ο μοιραίος παίκτης της, αφού ευστόχησε στις δύο πρώτες, 87-88, αστόχησε στην 3η, αλλά το αμυντικό ριμπάουντ πήρε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, κέρδισε και το φάουλ από τον Κολοϊάρο και έκανε το 87-89. Ο Χάντερ πήρε τα ριμπάουντ, ο Μπράιαντ ήταν άστοχος σε 3 και ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής, μετά από «θρίλερ», 87-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73, 87-89.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1), Ουίλμπεκιν 25 (3), Τζόουνς 9 (1), Κολοϊάρο 6, Χάντερ 11, Κάσπι, Ντόρσεϊ 8 (1), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12, Ζούσμαν.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5, Λαρεντζάκης 13 (2), Σπανούλης, Σλούκας 21 (2), Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 12, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Έλις 6, ΜακΚίσικ 10.

ΠΗΓΗ: Ζούγκλα

Περισσότερα Άρθρα

Δεσμοί Αίματος και Πανναυπλιακός – Ηρακλής Γ.Σ.: 124η τακτική εθελοντική αιμοδοσία στο Άργος

Σας καλούμε στην 124η εθελοντική αιμοδοσία του συλλόγου μας και 1η ενοριακή αιμοδοσία του Ιερού Ναού Τιμίου Προδρόμου που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου από τις 5:00μμ έως τις 8:00μμ στον Ιερό Ναό Τιμίου Προδρόμου (Γούναρη Δ. 16, Άργος) η οποία συνδιοργανώνεται και υποστηρίζεται από το αθλητικό σωματείο Πανναυπλιακός – Ηρακλής Γ.Σ. Εδώ θα […]